Co to jest zespół jelita drażliwego ?

Kategoria: 
Porady

Zespół jelita drażliwego (irritable bowel syndrome – IBS)  są to zaburzenia czynnościowe jelit charakteryzujące się zespołem objawów, na który składają się: dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, zaburzenia rytmu wypróżnień: zaparcia i/lub biegunka. U niektórych chorych występuje na przemian biegunka i zaparcia. Zwykle chory zauważa obecność zwiększonej ilości śluzu w stolcu.

Chory powinien wiedzieć, że:

  • nie jest to choroba nowotworowa i nie przyczynia się do rozwoju nowotworów,
  • nie jest to choroba rozwijająca się na podłożu zmian organicznych (zmian w zakresie budowy anatomicznej jelita
  • nie wywołuje innych chorób układu pokarmowego
  • nie jest schorzeniem postępującym i prowadzącym do ciężkich zaburzeń

Zespół jelita drażliwego u kobiet

Jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości w zakresie układu pokarmowego z jakimi kobiety zgłaszają się do lekarza. Chociaż nie różni się w swoim przebiegu u obojga płci to jednak częściej jest diagnozowany u kobiet (3:1). Pierwsze objawy tej dysfunkcji pojawiają się u nastolatek lub u kobiet wkraczających w dorosłe życie. Rzadko rozpoczyna się po 50. roku życia. Najczęściej objawy nasilają się podczas pierwszych dni miesiączki. U chorych z zespołem jelita drażliwego obserwuje się częstsze występowanie nerwicy depresyjnej, depresji oraz zaburzeń w wypełnianiu codziennych obowiązków i w zakresie sfery seksualnej.

Jeśli podejrzewasz u siebie objawy zespołu jelita drażliwego zgłoś się do lekarza.

Omówienie Twoich problemów z lekarzem powinno być pierwszym krokiem ponieważ wszyscy zawsze boimy się objawów których wcześniej nie doświadczyliśmy. Twój lekarz może skierować Cię na szereg testów aby się upewnić czy przyczyną objawów nie jest inna choroba.

Objawy i inne oznaki które każą podejrzewać, że nie jest to zespół jelita drażliwego

  • utrata wagi ciała
  • krwawienie z odbytu lub czarny stolec
  • zmiana rytmu wypróżnień
  • zwalniający lub przedłużający się ból brzucha
  • występowanie raka jelita lub zapaleń jelita w najbliższej rodzinie

Jak można Ci pomóc ?

Pomoc psychologiczna:
napięcie psychiczne może przyczyniać się do nasilania objawów zespołu jelita drażliwego. Powinieneś nauczyć się stosować różne techniki relaksacyjne, które dadzą Ci odprężenie, bierz udział w regularnych ćwiczeniach, zajmij się swoim ulubionym hobby. Być może będzie Ci potrzebna konsultacja psychologiczna, aby móc skutecznie kontrolować sytuacje napięcia psychicznego w Twoim życiu.

Dieta:
Unikaj lub ograniczaj spożywanie potraw zawierających składniki powodujące wzdęcia: cebula, groch, kapusta, brokuły lub inne, które wywołują u Ciebie nasilenie objawów choroby. Jedz powoli i rozkoszuj się smacznymi potrawami w regularnych porach spożywania posiłków. Szybkie spożywanie pokarmów oraz żucie gumy może powodować połykanie powietrza oraz objawy rozdęcia i ból w jamie brzusznej. Wypijanie gazowanych napojów sprzyja zwiększeniu ilości gazów w jelitach i jest odpowiedzialne za występowanie bólów brzucha. Unikaj spożywania posiłków "z doskoku" oraz przejadania się.

U chorych w ok. 40% obserwuje się nietolerancję laktozy, cukru występującego w mleku. U osób z nietolerancją laktozy należy unikać produktów mlecznych lub należy stosować suplementację enzymem (laktazą), która wydatnie zmniejsza lub eliminuje objawy. Pamiętaj zawsze, że zmiana przyzwyczajeń dietetycznych powinna następować stopniowo, ażeby pozwolić Twojemu organizmowi przystosować się do nowych warunków żywieniowych i pór spożywania posiłków.
Patrz: wskazówki dietetyczne u chorych z zespołem jelita nadwrażliwego

Leki stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Na rynku istnieje wiele preparatów stosowanych w leczeniu zespołu jelita drażliwego i innych zaburzeń czynnościowych w zakresie układu pokarmowego. W laboratoriach firm farmaceutycznych ciągle są opracowywane nowe substancje znajdujące zastosowanie w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Być może wkrótce będzie dostępny nowy schemat leczenia, który wydatnie poprawi wyniki leczenia u niektórych chorych. Jeśli cierpisz z powodu objawów zespołu jelita drażliwego i dotychczasowe leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, skonsultuj się z lekarzem, który może zastosować u Ciebie nowe leki i zmniejszyć lub wyeliminować Twoje dolegliwości.

Postępowanie w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Leki i zalecenia

Objawy

Leczenie

zaparcia

zwiększanie spożycia włókien roślinnych, preparaty zmiękczające  masy kałowe i ułatwiające wydalanie, zwiększenie spożycia płynów,

tegaserod. nalokson

biegunka

zwiększanie spożycia włókien roślinnych, loperamid, difenoksylat, leki o działaniu anty-cholinergicznym,

klonidyna,

alosetron - lek stosowany u kobiet z biegunką (zarejestrowany w USA),

cilansetron - lek może być stosowany zarówno u kobiet i mężczyzn

stany kurczowe jelit

leki anty-cholinergiczne, hioscyna, mebeweryna, trymebutyna

inne

leki antydepresyjne, poprawiające nastrój

 

Pamiętaj, zespół jelita drażliwego nie jest chorobą zagrażającą Twojemu życiu. Nie będzie wymagać leczenia operacyjnego i nie prowadzi do innych poważnych następstw. Wielu chorych może sobie pomóc stosując w życiu codziennym i w pracy zalecenia lekarskie.