Najczęściej zadawane pytania dotyczące chorób wątroby

Kategoria: 
Porady

 

1. Trzy lata temu rozpoznano u mnie hepatitis chronica HBsAg (+). Po ostatnich badaniach szpitalnych wynik badania PCR na obecnosc wirusa HBV jest ujemny natomiast wynik badania RT-PCR na obecność wirusa HCV jest pozytywny. Czy dodatni wynik RT PCR na obecność wirusa C świadczy o tym że jestem zakażony ?

Tak. Oznaczenie metodą polimerazowej reakcji łańcuchowej jest bardzo czułą metodą wykrywania materiału genetycznego wirusa a więc jego obecności. Co do dalszego postępowania należy wziąć pod uwagę aktywność typowych enzymów wątrobowych i ewentualnie rozważyć potrzebę wykonania biopsji wątroby pod kątem dalszego leczenia przyczynowego.

2. Badanie USG ujawniło trzy małe torbiele (największa o średnicy 17 mm). Czy są poznane przyczyny ich powstawania, jak często występują oraz czy mogą być źródłem powstania nowotworu?

Torbiele wątroby nie są nowotworami, mogą być pojedyncze lub mnogie. Są one najczęściej wykrywane przypadkowo podczas badań obrazowych takich jak ultrasonografia jamy brzusznej lub tomografia komputerowa. Torbiele mają charakter wrodzony i praktycznie nie mają znaczenia klinicznego. Często zmiany o charakterze wielotorbielowatości mogą współistnieć w wątrobie i nerkach. Rokowanie w takich stanach jest zazwyczaj dobre jeśli chodzi o wątrobę natomiast należy wtedy zwrócić uwagę na czynność wydalniczą nerek ponieważ zespół wielotorbielowatości nerek może być przyczyną ich niewydolności.
Torbiele pojedyncze, bezobjawowe nie wymagają leczenia. W przypadku jeśli się powiększają i sa przyczyną objawów klinicznych lub stwierdza się w nich echa wewnętrzne należy je bezwzględnie operować. Wrodzone torbiele powinno się różnicować z torbielą bąblowcową lub spowodowaną obecnością innego pasożyta.

3. Czy wykonanie tylko jednego badania takiego jak HBs Ag pozwala na stwierdzenie WZW czy PZW? Kiedy można powiedzieć że pacjent stanowi zagrożenie dla innych?

Na podstawie pojedynczego oznaczenia antygenu HBs można jedynie stwierdzić obecność zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV). Pojedynczy wynik dodatni takiego badania nie upoważnia do różnicowania czy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem wątroby. Jeśli HBsAg utrzymuje się powyżej 6 miesięcy, mówimy wtedy o przewlekłym zakażeniu. Natomiast dysponując dodatkowymi danymi takimi jak zwiększona aktywność enzymów wątrobowych utrzymujaca się powyżej 6 miesięcy i wykluczenie innych przyczyn zwiększonej ich aktywności (m.in. zakażenie wirusem HCV, uszkodzenie toksyczne, metaboliczne) pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić taki stan jako przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B.

4. Mój 56-letni ojciec ma chorą, powiekszoną wątrobę, co wykazały badania diagnostyczne. Najprawdopodobniej jest to marskość wątroby, ale ostatecznej diagnozy jeszcze nie mamy.Wszystkie objawy wskazują na marskość: żółknięcie skóry, swędzenie, puchnięcie brzucha i nóg, brak apetytu. Jest obecnie pod opieką lekarza. Jakie są jego prognozy ?

Biorąc pod uwagę obecność powyższych objawów klinicznych jak też Pani sugestie co do nieprawidlowości w zakresie badań diagnostycznych można podejrzewać (brak wyników badań dodatkowych) u pacjenta niewyrównaną marskość wątroby. W przypadku zdiagnozowania marskości, poza wdrożeniem leczenia zachowawczego (w tym profilaktyki przeciwkrwotocznej z żylaków przełyku oraz encefalopatii) lekarz prowadzący powinien rozważyć wskazania i przeciwwskazania do wykonania przeszczepienia wątroby.

5. Mój mąż zrobił badanie krwi i ma wynik HBsAg dodatni. Ja szczepiłam się Twinrix'em na początku października (I dawka) i na początku listopada (II dawka). Do tego wszystkiego jeszcze planujemy mieć dziecko. Co tak naprawdę oznacza wynik męża i co powinien zrobić ? Co w świetle powyższego - ze mną ? Czy jestem odporna i jak mogę sprawdzić czy nie jestem zakażona lub chora ? Czy w tej sytuacji nie możemy starać się o dziecko i jeżeli nie, to kiedy będziemy mogli ?

Pani Mąż powinien być skierowany do lekarza specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu chorób wątroby, celem obserwacji i wykonania dodatkowych badań wirusologicznych ponieważ nie wiemy czy jest to wyłącznie nosicielstwo czy "świeże" lub przewlekłe zapalenie czy też np. pomyłka w laboratorium. Co do Pani odporności na zakażenie trudno powiedzieć czy była Pani zakażona czy nie (przed szczepieniem), ponieważ nie mam informacji czy przed zastosowaniem szczepionki było wykonane oznaczenie antygenu HBs. Należałoby wykonać u Pani takie oznaczenie jak również oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs, które mogły powstać w wyniku szczepienia lub przebycia w przeszłości zakażenia. Nie można wykluczyć u Pani przebycia zakażenia z eliminacją antygenu HBs. Potwierdzeniem lub wykluczeniem przebycia zakażenia w przeszłosci byłoby wykonanie oznaczenia przeciwciał anty-HBc total. Jeśli chodzi o potomstwo to w przypadku gdy Pani jest zabezpieczona szczepionką przed zakażeniem (a HBsAg jest nieobecny), nie przeniesie Pani tego zakażenia na swoje dziecko. Obecnie obowiązują szczepienia ochronne dzieci przeciwko wzw typu B, więc po urodzeniu dziecko będzie zaszczepione.