Choroby naczyń

Kategoria: 
Choroby naczyń

Owrzodzenie podudzi powstaje w wyniku zaburzeń krążenia krwi i chłonki w kończynie. Inaczej mówiąc przyczyną powstania owrzodzenia są zmiany naczyniowe. Skuteczne leczenie owrzodzenia polega na usunięciu przyczyny choroby. 

Kategoria: 
Choroby naczyń

Wprowadzenie
W statystyce umieralności udary mózgu plasują się na trzecim miejscu, po zawałach serca i chorobach nowotworowych. W 85 proc. wszystkich przypadków spowodowane są gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu na skutek niedrożności tętnic, zmian zakrzepowych - mówimy wówczas o zawale mózgu - a w ok. 20 proc. przyczyną udaru jest wylew krwi do mózgu.

Kategoria: 
Choroby naczyń

Żylaki są to poszerzone naczynia żylne najczęściej pojawiające się na nogach. Choroba dotyka prawie cztery razy częściej kobiety niż mężczyzn.

 

Kategoria: 
Choroby naczyń

Informacje podstawowe
Jak krew krąży w żyłach ?

Ciśnienie krwi w żyłach kończyn dolnych jest bardzo niskie. Dlatego krew z żył kończyn dolnych musi być wypychana do góry (a więc w kierunku serca) poprzez pracę mięśni stóp, podudzia i uda. Pracę taką mięśnie wykonują wbrew sile grawitacji. Aby krew żylna nie spływała z powrotem do niższych partii kończyn dolnych, w żyłach znajdują się specjalne zastawki uniemożliwiające cofanie się krwi.
Co to jest układ krzepnięcia?